Acil Sorunlar

Dolgu veya diş kırıldıysa:Ağrınız varsa bir ağrı kesici alın ve derhal dişhekiminizi arayın.Ağrınız yoksa yada hafifse dişhekiminizi bir sonraki gün de arayabilirsiniz.
Yapılmayacaklar:Asla sert şeyler yemeyin.Tatlı ve sıcak yiyecek ve içeceklerden
Uzak durun.Dişhekiminizi aramayı ihmal etmeyin.

Dişağrısı: Bir ağrı kesici ilaç alabilirsiniz.Derhal dişhekiminizi aramalısınız. Yapılmayacaklar:Tatlı ve sıcak gıdalardan kaçının.Ağrı kesiciyle alkolü birarada kullanmayın.Diş yada dişetinizin üzerine Aspirin koymayın.Bölgeye sıcak uygulamayın.

Dişeti kanaması: Günde 4 kere ılık tuzlu su gargarası yapın.Kanamaya rağmen fırçalama ve dişipi kullanımına devam edin.Ağrınız yoksa yada hafifse dişhekiminizi ertesi gün arayabilirsiniz.
Yapılmayacaklar: Bu prolemi hafife almayın,çünkü bir dişeti hastalığının ilk belirtisi olabilir.Dişhekiminize gitmeyi ihmal etmeyin.

20 Yaş Dişi ağrısı: Dişinizin olduğu bölgeyi ılık tuzlu suyla gargara yapın.Ağrı kesici alabilirsiniz.Çok ağrınız varsa derhal dişhekiminizi arayın.
Yapılmayacaklar: Sorunlu bölgenin üzerine Aspirin koymayın.Dişhekiminize gitmeyi ihmal etmeyin.

Dişeti Şişmesi: Günde 4 kere ılık tuzlu su ile gargara yapın.Ağrı kesici alabilirsiniz.Şiddetli ağrı varsa dişhekiminizi arayın.
Yapılmayacaklar: Problem kendiliğinden geçer diye düşünmeyin,bir apse belirtisi olabilir.Sıcak uygulaması yada Aspirin uygulamasından kaçının.

Yerinden fırlamış diş: Dişi bulun ve yıkayın.Nemli kalması için dilinizin altında yada süt veya su dolu bir kapta tutarak derhal dişhekiminizi arayın.
Yapılmayacaklar: Umutsuzluğa kapılmayın .Birçok diş yerine reimplante edilebiliyor.

Kırık protez veya köprü: Kırık tüm parçaları saklayın.Mümkünse protezinizi ağzınızda tutun.Dişhekiminizi arayın.
Yapılmayacaklar: Sakın protezinizi birtakım yapışkanlar sürerek tamir etmeye kalkışmayın.

Diş sürme ağrısı: Genellikle soğuk uygulaması iyi gelir.Bunun için plastik içi su dolu dişlik halkaları vardır.Bunlar buzdolabında saklanarak ,gerektiğinde sorunlu bölgeye uygulanabilir,parmak masajı da rahatlatıcıdır.
Yapılmayacaklar: Çocuğun gayri ihtiyari ağzına sokma ihtimali olacağından,güvenli olmayan küçük objeleri ulaşabileceği yerlerde bulundurmayın.

Aftlar: Bölgeye karbonat uygulaması yada karbonatlı su gargarası yapabilirsiniz.7 gün içinde geçmezse dişhekiminizi arayınız.
Yapılmayacaklar: Bölgenin üzerine direk aspirin uygulaması yapmayın.